Trputac ili Bokvica. Odličan lijek za astmu i plućne bolesti

trputac

Još neka narodna imena: bokvica, dugi trputac, ženska bokvica, duga bokvica, ovčija jezik, glavor, krepotec, maleni ili uski trputac, ženski trputac, kopljasta bokvica, žilovka, žilovlak, duga bokva, konjsko rebro.

Iz velike skupine ljekovitih biljaka izabrat ću jednu, jednako raširenu u prošlosti kao i danas, a koja takoder uživa velik ugled. U starovisokonjemačkom “wega” = rih, što u hrvatskom odgovara “reiks”, $to je srodno latinskom “rex’ = kralj. Tako je veliki trputac vladar puteva i raste od davnina na dobrobit čovječanstva.

Trputac

Anglosaksonski ljekoviti blagoslov, koji spominje devet biljaka i nalazi se u jednom rukopisu, vjerojatno lz 1. stoljeća, govori i o trputcu:

“Iti, trputče,
majko bilja, O svemu si svjedočio
otvoren prema Istoku, i svemu se odupro.
moćan u sebi: Odupri sei otrovu
preko tebe su prelazila kola, i zarazi
jahale žene i nevjeste, i nevolji
preko tebe su dahtali junci. koja i dalje tutnji zemljom!”

I danas je kao nekada. Nesreća huji zemjom i da bi joj se mogli suprotstaviti trebamo ljekovite biljke kao što je trputac kojega slavu pronose sve stare
knjige o biljkama. Njegov rođak, veliki trputac (Plantago major) po djelotvornosti mu je jednak, pa ga jednako iprimjenjujemo. Oba nalazimo
na svim livadama i putevima, rudinama, u jarcima i vlažnim pustopoljinama, a raste gotovo u cijelom svijetu. Trputac prije svega koristino kod oboljenja dišnih organa, naročito kod veliki trputac jakog katara, kašija, hripavca, plućne astme pa čak i 1tuberkuloze pluća.

bokvica

Švicarski župnik Künzle, pravi biljar, poznavalac velike ljekovite snage naših biljaka, piše: “Sve vrste trputca koristimo cijele, s korijenom, biljkom,
cvjetovima i sjemenkama. Čisti krv, pluća i želudac kao nijedna druga biljka, pa je dobar za sve one ljude, koji su slabokrvni ili imaju lošu krv,
slaba pluća i bubrege, blijedi su, imaju osip, lišajeve ili kašljucaju, promukli su ili su kao koze mršavi i pored obilja hrane. Pomaže i slabašnoj djeci, koja i pored dobre prehrane zaostaju u razvoju. I sama sam mnogima pomagalau slučajevima plućne i bronhalne astme s čajnom mješavinom od jednakih dijelova trputca i majčine dušice (Vidi “Načini uporabe na kraju teksta“!).

Takav čajni oparak toplo preporučujem kod oboljenja jetre i mjehura. Kod bronhitisa, pluéne i bronhalne astme jako dobro djeluje čaj pripravljen na sljedeči način: u šalicu hladne vode stavimo krišku limuna (ako je limun prskan, tada bez kore) i punu čajnu žličicu smeđeg kandisova šećera, zakuhamo, pustimo da četiri do pet puta zakipi, skinemo s vatre i tek tada dodamo punu kavenu žličicu čajne mješavine. Pustimo da odstoji pola minute. U teškim slučajevima moramo četiri do pet puta dnevno pripraviti svjež čaj. Pijemo ga gutljaj po gutljaj toliko vruć koliko možemo podnijeti.

U starim knjigama o bilju možemo pročitati da sjeme trputca, ako dnevno pojedemo 8 grama, sprečava stvaranje kamenaca. Usto pijemo čaj od trputca. Sirup od trputca čisti krv od svih “nečistoća” i štetnih tvari. Najbolje je provesti pravu kuru s trputčevim sirupom tako da tijekom dana prije svakog obroka uzmemo jednu veliku žlicu (djeca jednu čajnu žličicu) (O pripremi sirupa vidi “Načini uporabe“!).

Seljacima je poznato da je trputac još od davnina omiljeno sredstvo za liječenje rana. Kada se jednom neki seljak na polju ozlijedio nekim oruđem uzeo je na moje iznenađenje trputčev list, zdrobio ga i stavio na ranu. Iako list nije bio opran, rana se nije upalila. Svježi smrvjeni listovi pomažu kod ogrebotina, posjekotina, uboda osa, čak i kod ugriza bijesnih pasa, otrovnih životinja izmija, kod ovih posljednjih u nuždi, ako nema liječnika.

U starim knjigama o bilju piše: “Ako žabu krastaču ubode pauk, ona se liječi s trputcem. Taj joj pomaže.” Sa svježim listovima smrvljenim između dvije ruke i pomiješanim s malo soli te stavljenim oko vrata, lječimo gušavost. Stavimo li trputčev list u cipele oslobodit će nas žujeva koje smo zaradili hodanjem. Svakazloćudna oteklina splasne ako ju njegujemo svježe smrvijenim listovima. Listovi pomażu čak i kod zloćudnih oboljenja
žlijezda.

U tim je slučajevima dobro svježi mažuran, u hitnim slučajevima može biti i osušeni, staviti u maslinovo ulje. Mažuran stavimo u bocu, prelijemo uljem i ostavimo 10 dana na toplom. S tako pripravljenim mažuranovim uljem namažemo oboljele žlijezde, zatim stavimo zdrobljeni trputčev list i zavežemo s krpom (zavojem). Za kratko vrijerne nastupit će poboljšanje. Na jednom predavanju u župnom dvoruu Linzu upozorila sam slušatelje na to da zgnječeni trputčevi listov 1zlječe svaku ranu, pa bila ona stara i 10 godina. Kada sam pet mjeseci kasnije govorila u školi za bolnicke
sestre u Linzu, javila se za riječ neka žena: “Svojedobno sam sumnjalau vašu tvrdnju da trputčevi listovi izbije svaku ranu, ma kako stara ona bila.

Moja susjeda već 17 godina ima otvorenu ranu na stopalu i sto dugo nije mogla izlaziti iz kuće. Odmah sam joj sljedeći dan donijela lišće i u skladu s Vašim rijećima sie na nogu. Morala sam odagnati svoju sumnju: rana se na veliko iznenadenje svih nas brzo zatvorila i u pet mjeseci nije ponovo otvorila.

bokvica

Još jedan primjer: Jedan je vojni invalids protezom na nozi uslijed dugotrajnih ljetnih vrućinā zadobio otvorene rane na amputiranoj nozi. Nije ih se dalo izliječiti ni s mastima, ni zračenjem, ni injekcijama. Kda je stavio trputac rane su preko noći zacijelile i on je mogao ponovno obavljati svoje svakodnevne po slove.
I samoj sebi sam jednom prilikom brzo pomogla sa sviežim sokom od trputca, Prije nekoliko godina moj me tada jednogodisnji unuk, koje sam nosila u rukama iz ciste svijesti ugrizao u lijevi obraz povrh kuta usana. Ugriženo mjesto me je jako boljelo nekoliko dana. Bolno sam mjesto povremeno kvasila s trputčevom biljnom esencijom .Brinula sam se jednoga dana iz toga ne razvije zlogudni tumor.

Koncem travnja sudjelovala sam zajedno sa muzem na jednom seminaru u Freistadtu. Iznenada sam osjetila na starom mjestu ugriza otvrdnuli čvorići velicine graska koji je nastao tijekom noči. Odmah sam na livadi ubrala šaku trputca, zdrobila ga između palca i u danu vlažila oboljelo mjesto. Uvečer se čvorić još jedva mogao napipati, a sljedeće je juro na radost svih nas nestao. Nije, dakle, pretjerano kad nas župnik Kneipp u svojim spisima uvjerava da za svaku bolest raste biljka.

Što više znam  o lekovitosti biljaka, tim se više čudim. Svake godine umire uz velike bolove mnogo ljudi s takvim kanceroznim izraslinama, iako postoje ljekovite biljke s kojima bi se mogli izliječiti. Koliko bi samo zdraviji i zadovoljniji mogli biti kada bismo imali više razumijevanja za nase jekovito bilje. U mnogim ocima  neznalica sve su one samo korov. Počnite se za nih više zanimati i polako ćete se osloboditi svih svojih
tegoba.

Ovi moji redovi neka budu utjeha i ohrabrenje svim starim judima koji već godinama pate zbog otvorenih rana na nogama. I njihove će rane brzo zacijeliti i izliječiti se ako budu stavljali na njih lišće trputca. Starost tu ne igra nikakvu ulogu. Ako su noge pritom i jako otečene peremo ih u hladnoj iscrpini crnoga sljeza ili oparku polske preslice. Rubove rane nakon pranja namažimo s mašću od nevena (Vidi “Ljekoviti neven, Načini uporabe!l).
Trputčevo lišće najtoplije preporučujem i kod tromboze. Ti primjeri jasno pokazuju: možemo se pouzdati u Božju ljekarnu i tada kada liječnici od bolesnika dignu ruke.

NAČINI UPORABE

Priprema čaja: Jednu vrhom punu čajnu žličicu lišća stavimo na 1/4 litre vode, samo oparimo, pustimo da kratko odstoji.

Čajna mješavina: Jednu vrhom punu čajnu žličicu mješavine trputca i majčine dušice u jednakim dijelovima oparimo s 1/4 litre vode (Vidi odgovarajuće mjesto u tekstu!).

Oblog od lišća: Svježe listove dugoga ili velikoga trputca operemo, zgnječimo na dasci s kuhinjskim valjkom u lisnatu kašu i stavimo na oboljelo mjesto.

Sirup, 1. način: Dvije pune pregršti opranih trputčevih listova sameljemo u mašini za mlievenje mesa. Toj lisnatoj kaši dodamo malo vode, da se ne slijepi, 300 g nerafiniranoga šećera i 250 g meda. Uz stalno miješanje neka se kuha na tihoj vatri dok se ne zgusne i tada još vruće nalijemo u boćice i čuvamo u hladniaku

Sirup, 2. način: U staklenku od krastavaca slazemo nalzmjence red opranih trputčevih listova i red erafiniranoga šećera, te sve jako stisnemo. Masa se slegne. Slijedećih dana stavljamo nove slojeve sve dok u staklenci više nema mjesta. Na zaštičenom mjestu u vrtu iskopamo rupu i u nju stavimo staklenku omotanu s tri do četiri sloja celofana. Na to položimo dasku na koju stavimo kamenja. Sve zatrpamo zemljom.Daska i kamenje moraju ostati vidljvi. Iz smjese šećera i lišča pod utjecajem ravnomjerne zemljine temperature nastane sirup.

Približno nakon tri mjeseca izvadimo staklenku.Daska i sok procijedimo kroz voćnu prešu (ne kroz krpu), još jednom ga dobro prok i njime napunimo bočice koje možemo dobro zatvoriti. Tko ne može primijeniti ovaj postupak postupak vrenja, neka ostavi staklenku na suncu ii u blizini drugog izvora topline, toliko dugo dok se na dnu ne stvori sirup. I ovaj sirup treba još jednnm prokuhati. Imali bi smo mnogo toga jos pisati o ljekovitim svojstvima ove biljke ali za sada ce ovo biti dovoljno. Ukoliko Vam se svidio ovaj clanak i bio koristan, podijelite ga sa ostalim.

Možda Vas zanima još članaka o ljekovitom bilju:

 

 

 

Ocijenite ovaj članak😊
Stručnjak za Narodnu Medicinu. Višegodišnje iskustvo sa ljekovitim biljkama, čajevima, receptima i tinkturama. Za vise informacija javite nam se putem emaila.

Related Posts

otrovne

4 otrovne ali lekovite biljke

Danas cemo pisati o lekovitim ali i otrovnim biljkama. Odabrali smo 4 otrovne biljke koje ipak pomazu u medicini i lijecenju nekih bolesti. Prije svega bi skrenuli paznju da se…

Read more
Medunika

Medunika: Biljka za lecenje reume, gihta, vode u stomaku

Medunika je slabo poznata biljka na nasim prostorima, te rijetko ko zna za nju i njezina lekovita svojsta. Biljka zasluzuje zaista posebno mjesto u medicini. Latinski naziv biljke: Filipendula ularia…

Read more
Jaric

JARIC: Najbolja biljka za lecenje hemoroida

Latinski naziv ove biljke je Sedum arce L. Crassulaceae. Narodna imena ove biljke u nasoj enciklopediji su : Zednjak, zebrica, kopnice, kukuruscic ili najcesce ime Jaric. Opis biljke: Jaric ili…

Read more
aris

Aris: Ljekovita svojstva

Ljekovita biljka Aris nosi latinski naziv (Larix decidua Mill Abietacae) Narodna imena biljke: listvenica,tis,macesen i ariž. Opis biljke:  stablo biljke je visoko i do 50 metara, uspravno sa mrkom korom….

Read more
despik

DESPIK: Najbolji lijek protiv migrene, nesvjestice i mucnine

Latinski naziv za biljku ( Lavandula vera DC Labiatae) a narodna imena su: lavanda, marijanac, zenski despik, trma. Opis biljke: Raste kao zbun, visok i do 60 sentimetara, razgranatog oblika….

Read more
crna gorušica

CRNA GORUŠICA: Uspesno leci mokraćne probleme

Crna Gorušica (Brassica nigra (L.) Koch (Sinapis nigra) Cruciferae. Narodna Imena: Crna slačica, gorčica, senf, muštarda. Biljka koja uspjesno leči mokraćne probleme. Opis biljke: Crna Gorušica je jednogodisnja biljka. Stablo…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *