Divlji Luk – Sremuš: Ljekovita svojstva i upotreba

Divlji Luk

Svakog proljeća sa suncem ii toplinom budi se u nama nova nada. Danas pisemo o biljci poznatoj kao divlji luk, nazvan također i medvjeđi luk, sremuš, čremuš, šumski luk.

Ponovo smo radosni i puni poleta, veselimo se prvom zelenilu i cvrkutanju ptica, te punim srcem osjećamo sve to kao dobrohotan dar našega Stvoritelja. Uz tu novu, zelenu raskoš, trebali bismo i mi početi proljetnu uru, kojom se pročišćavamo i rješavamo štetnih tvari, što nam jamačno donosi osvježenje koje ne smijemo zanemariti.

divlji luk

Otvoreno zeleni, šiljasti, sjajni, listu đurđice slični listovi izbijaju iz duguljaste lukovice, obavijene bijelom prozirnom kožicom. Glatka, svjetlozelena stabljika s bijelim glavičastim cvatom naraste do 30 cm visine. Divlji luk raste samo na humusom bogatim vlažnim livadama.
sjenovitim i močvarnim cvjetnim livadama, ispod grmlja, te bjelogoričnimi planinskim šumama.

Jak miris po češnjaku osjeti se prije no što biljku ugledamo. Taj mu je miris također donio ime “divlji češnjak”i sa sigurnošću iskljuắo zamjene s listovima đurđice ili otrovnog mrazovca. U rano proljeće brojne su bjelogorične šume na močvarnim rječnim obalama pokrivene svježim, zelenim lišćem divljega luka. Proklija u travnju i svibnju, katkada i ranije. Procvjeta tek sredinom svibnja i u lipnju. U njemu je skrivena velika ljekovita moć i priča se, da ga traže i medvjedi nakon njihova zimskoga sna, da si njime pročiste želudac, crijeva i krv. Divlji luk ima u biti osobine češnjaka, ali je mnogo ljekovitiji. Zbog toga je posebno dobar za proljetnu kuru pročišćavanja i poboljšavanje kroničnih kožnih bolesti.

Divlji Luk

Kako osušeni listovi gube svoju ljekovitu moć za proljetnu kuru pročišćavanja upotrebljavamo svježe listove.
Možemo ih sitno narezane posuti na kruh namazan s maslacem, ili ih fino iskosane koristimo kao začin (nekuhan)
običnoj juhi, krumpirima, valjušcima i inim jelima kojima ukus i inače poboljšavamo peršinom. Također ih možemo pripraviti kao špinat ii salatu. Upotrebjen u veśoj količini ima trpak okus, pa ga priređen kao špinat valja pomiješati s koprivom.

Sremuš

Mlade listove sabiremo u travnju i svibnju, dakie još prije cvjetanja, lukoviceu kasno ljeto i ujesen. Lukovice divljega iuka možemo koristiti isto kao čašnjak. Osobe osjetjiva żeluca sitno narezane listove i lukovicu preliju s toplim mlijekom, ostave da odstoji dva do tri sata i tu tekučinu piju gutjaj po gutijaj. Kako bi i tijekom godine u kući imali ljekoviti divlji luk, pripravimo od njega rakiju (Vidi “Načini uporabe!”). Dnevno
popijemo 10-12 kapljica rakijes nešto vode. Te kapljice pospješuju izvrsno pamćenje, sprečavaju ovapnenje krvnih žila i otklanjaju mnoge druge tegobe.

Sremuš

Diviji luk jako dobro djeluje na želudac i crijeva. Veoma je djelotvoran kod akutnih i kroničnih proljeva i onda kad su oni povezaniis nadimanjem i grčevima, bolji je pak kod tvrde stolice, ako je ona uzrokovana unutarnjim grčem ili lijenošću crijeva. Nametnici, čak i obične glíste, nestanu nakon nekog vremena ako koristimo divlji luk. S poboljšanjem rada crijeva nestanui one tegobe koje se rado pojavljaju u starijih ljudi ili prekomjernih
jelaca, zbog lijenih ili prepunih crijeva. Popuštaju želučanim tegobama prouzrokovane srčane smetnje, nesanica ili bilo koja druga tegoba koja potječe od ovapnjenja krvnih žila ii visokoga krvnoga tlaka, kao što je vrtoglavica, pritisak u glavi i gušenje.

Previsok tlak se polako snižava. Vino od divijega luka (Vidi “Načini uporabe“!) je čudotvorno ljekovito sredstvo za sve stare ljude s trajnim prsnim katarom is tim povezanim tegobama disanja. Cak i kod staroga kašlja prsni katar nestane a s njim i poteškoće pri disanju. I u slučajevima
plucne tuberkuloze i vodene bolesti, od kojih često pate stariji judi, toplo preporučujem to ljekovito sredstvo. Sviježi upotrebljeni listovi pročišćuju bubrege i mjehur i pospješuju mokrenje. Rane, koje teško zacjeljuju, valja namazati svježim sokom divjega luka i brzo ce zarasti. Pomaže i kod oboljenja srčanih krvnih žila.

medvjeđi luk

Divlji luk je nedovoljino cijenjen kao lijek za dišéenje krvi, najbolje rezutate daje u liječenju kronicno nečiste koze. Švicarski liječnik – samouk i znalac bilja zupnik Künzle posebno hvali ovu biljku: “Divlji luk pročiščuje cijelo tijelo,pospjesuje izlučivanje štetnih, nezdravih tvari, liječi krv, izbacuje i uništava otrovne tvari. Vječno boležljivi ljudi, oni s lišajevima, skrofulozni i reumatični morali bi cijeniti divlji luk kao zlato.
Ukoliko obozavate i cijenite biljke kao mi, pogledajte jos nekoliko clanaka o ljekovitom bilju:

Kako sakupljati, čuvati i pripravljati ljekovito bilje  

1/5 - (1 vote)
Stručnjak za Narodnu Medicinu. Višegodišnje iskustvo sa ljekovitim biljkama, čajevima, receptima i tinkturama. Za vise informacija javite nam se putem emaila.

Related Posts

otrovne

4 otrovne ali lekovite biljke

Danas cemo pisati o lekovitim ali i otrovnim biljkama. Odabrali smo 4 otrovne biljke koje ipak pomazu u medicini i lijecenju nekih bolesti. Prije svega bi skrenuli paznju da se…

Read more
Medunika

Medunika: Biljka za lecenje reume, gihta, vode u stomaku

Medunika je slabo poznata biljka na nasim prostorima, te rijetko ko zna za nju i njezina lekovita svojsta. Biljka zasluzuje zaista posebno mjesto u medicini. Latinski naziv biljke: Filipendula ularia…

Read more
Jaric

JARIC: Najbolja biljka za lecenje hemoroida

Latinski naziv ove biljke je Sedum arce L. Crassulaceae. Narodna imena ove biljke u nasoj enciklopediji su : Zednjak, zebrica, kopnice, kukuruscic ili najcesce ime Jaric. Opis biljke: Jaric ili…

Read more
aris

Aris: Ljekovita svojstva

Ljekovita biljka Aris nosi latinski naziv (Larix decidua Mill Abietacae) Narodna imena biljke: listvenica,tis,macesen i ariž. Opis biljke:  stablo biljke je visoko i do 50 metara, uspravno sa mrkom korom….

Read more
despik

DESPIK: Najbolji lijek protiv migrene, nesvjestice i mucnine

Latinski naziv za biljku ( Lavandula vera DC Labiatae) a narodna imena su: lavanda, marijanac, zenski despik, trma. Opis biljke: Raste kao zbun, visok i do 60 sentimetara, razgranatog oblika….

Read more
crna gorušica

CRNA GORUŠICA: Uspesno leci mokraćne probleme

Crna Gorušica (Brassica nigra (L.) Koch (Sinapis nigra) Cruciferae. Narodna Imena: Crna slačica, gorčica, senf, muštarda. Biljka koja uspjesno leči mokraćne probleme. Opis biljke: Crna Gorušica je jednogodisnja biljka. Stablo…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *