Latinski naziv za biljku ( Lavandula vera DC Labiatae) a narodna imena su: lavanda, marijanac, zenski despik, trma.
Opis biljke: Raste kao zbun, visok i do 60 sentimetara, razgranatog oblika. Listovi biljke su sivi , dlakavi, na uspravnim izdancima. Cvjetovi su sitni i plavicasti u klasju. Raste kao divlja biljka na suhim i toplim padinama mediterana, a nasoj regiji , najvise na ostrvu Hvar.
Lekoviti dio biljke: Koriste se cvjetovi( Flos Lavandulae). Biljka je prijatnog Aromaticnog mirisa i nagorkog ukusa. Hemijski sastv biljke: etarsko ulje i tanin, zati linaloe, linalieacetat, gorki sastojci.
Upotreba u medicini: Uglavnom se upotrebljava u parfimeriji, zatim kao lijek protiv migrene, nesvjestice. Biljka uspjesno smiruje stomak i mucnicnu a koristi se i za ispiranje rana.
Lekovita biljka Bor ( Pinus Silvestris L.)
Narodna imena biljke: Beli bor, čam, lučevina.
Opis Biljke: Biljka raste u visini do 45 metara. Kruna je najcesce loptasta. Listovi su iglicassti, obicno po dvije iglice prolaze sa istog mjesta. Plavicaste su pa je i cijelo drvo svijetlo. Iglice su duge po 4-5 centimetara. Cvjetovi bora su jednopolni. Iz zenskog cvijeta se oblikuju male sisarke, prvo crvenkaste a kasnije smedje i drvenaste.
Ljekoviti dio biljke: Koriste se mladi izdanci (Turones Pini) to jest pupoljci srnolasti slijepljeni. Biljka je aromaticnog smolastog i balsamicnog mirisa, a gorkog je ukusa. Hemijski sastav biljke: Sadrzi smole, gorke materije, etersko ulje, skrob a u iglicama vitamin C. Takodje ima dosta mineralnih soli.
Upotreba u medicini: U narodnoj medicini koristi se kao lijek protiv gihta, reume, protiv plucnog katara. U medicini priznat je kao narodni lijek i koristi se u razne svrhe, narocito u borbi protiv koznih bolesti.
Predlazemo da procitate i ovaj slicni sadrzaj: