Kako sakupljati, čuvati i pripravljati ljekovito bilje

ljekovito bilje

SAKUPLJANJE

Osnovna pretpostavka za sakupljanje jeste da dobro poznajte ljekovito bilje. Poznajemo li ga jasno je da ćemo ljekovito bilje sakupljati u pravo vrijeme, na pravom mjestu, pravu vrstu i na pravilan način.

ljekovito bilje
Iskustvo ie pokazalo da najbolje rezultate u lijecenju postizemno sa svježe ubranim biljem što je za úspjeh u liječenju teških oboljenja neophodno potrebno. Svježe bilje možemo sakupljati u rano proljeće, katkada već od kraja veljače pa sve do studenoga. Poneko stoviše nalazimo čak i zimi, pod sniježnim poktvačem ako smo zapamtili gdje mu je stanište (hpr. rosopas obicno). Za zimu valja osigurati zalihu suhoga bilja, ali ne preveliku. U
tu svrhu ga sakupljamo u vrijeme kada ima najviše ljekovitih sastojaka.

  • U CVATU znači početkom cvjetanja.
  • ULIŠĆU znači prije i za vrijeme cvjetanja.
  • KORIJENJE valja iskopati u rano proljeće ili jesen.
  • PLODOVE valja skupljati u vrjeme zrelosti.

Pri tom pazite na sljedeću uputu:

  • berite samo zdravo
  • čisto bilje bez nametnika

Ljekovito bilje sakupljajte za sunčanih dana kada je ono suho i kada nema rose.
Ne sakupljajte ga na poljima gnojenim umjetnim gnojivom, livadama, na obalama nečistih, zagađenih voda, željezničkim nasipima ili u blizini jako prometnih cesta, autoputeva i industrijskih postrojenja.
Čuvajte prirodu! (Ne čupajte bilje zajedno s korijenjem, ne nanosite štetu!) Mnogo je biljaka zaštićeno. Postoji dovoljno ljekovitih biljaka s istim dịelovanjem koje nisu zaštićene (npr. jaglac ili jagorčika).
Pri sakupljanju cvjetove i lišće ne valja pritiskati ni upotrebljavati plastične vrecice ili torbe. Bilje seu njima znoji
i kasnije u sušenju pocrni.

KAKO SUŠITI LJEKOVITO BILJE

Prije sušenja biljke ne peremo, ali ih sitno narežemo. Sakupljeno bilje rasprostremo na platno i neštampani
papir i što prije osušimo u sjeni ii u zračnim, toplim prostorjama (potkrovlje). Korijenje, kore ili jako sočne dijelove često sušimo i uz pomoć umjetnog izvora topline. Pri tom temperatura ne smije prijeći 35° C. Dobro oprano korijenje, bijelu imelu i vrbovicu najbolje je narezati prije sušenja. Samo dobro osušeno bilje možemo sačuvati za zimu. Za to su najpodesnije staklenke ili zatvorene kartonske kutije. Izbjegavajte
plastične i metalne posude! Bilje valja zaštititi od svjetla. (Uporabite obojene staklenke – zelena boja je najprimjerenija.) Opskrbite se samo za jednu zímu! Bilje s vremenom izgubi svoju ljekovitu moć. Svaka nam godina daruje novi biljni blagoslov.

ljekovito bilje

Načini pripravljanja – PRIPREMA ČAJA

Oparat s vrućom vodom: Svježe bilje valja narezati u propisanoj količini i staviti u staklenu ili neku drugu, ali ne metalnu posudu. Vodu zagrijemo do ključanja i prelijemo preko pripravijenoga bija. Svježe ljekovito bilje samo vrto kratko ostaje u vreloj vodi (dovoljno je pola minute)! Čaj mora biti posve svijetao: svjetložut ili svjetlozelen.

Opareno osušeno bilje mora odstajati nešto duže (jednu do dvije minute). Tako pripravljen čaj je znatno djelotvomiji i ljepši za oko. Korijenje stavimo u propisanu količinu hladne vode, kratko prokuhamo i pustimo da stoji 3 minute.
Dnevno potrebnu količinu čaja nalijeno u termos-bocu i pijemo, u skladus uputama, gutljaj po gutljaj. Obično se uzima do vrha puna čajna žličica bilja na četvrt litre vode 1 šalica), inače prema uputi za svaku pojedinacnu biljku.

ljekovito bilje

Hladna iscrpina: Mnoge biljke (npr. crni sljez, bijela imela ili iđirot) ne smiju se popariti, jer uslijed djeiovanja topline izgube ljekoitu moć. Od njih pripravljamo čaj kao hladnu iscrpinu. Za svaku pojedinu biljku navedenu količinu ostavimo u hladnoj vodi 8- 12 sati (večinom preko noći), zatim samo malo zagrijemo na temperaturu za pijenje i dnevnu količinu čuvamo u termos-boci prethodno ispranoj vrućom vodom. Hladna iscrpina pomiješana

S naljevom je najbolji način uporabe ljekovitoga bilja: bilje ostavimo preko noći u polovici propisane količine hladne vode, ujutro procijedimo. Tada s drugom polovicom vode poparimo ostatke bilja i ponovo procjedim. Hladni pripravak i vrući naljev sada pomiješamo. Tako pripremljen čaj sadrži djelotvorne tvari, koje su topljive samo u hladnoj ili samo u vrućoj vodi.

TINKTURA (ESENCIJA)

Tinkture su također iscjedine (ekstrakti), koje dobivamo s 38-40 % rakijom od žitarica ili voća. Bocu ili neku drugu posudu koju možemo zatvoriti napunimo rastresito do grla s izabranim biljem i prelijemo ga s žitnom ili voćnom rakijom. Ostavimo ju na toplom (oko 20 C) dobro zatvorenu 14 dana ili čak i duže, češće protresemo, zatim procijedimo ii ostatak iscijedimo. Tinkture uzimamo u obliku kapi, razrijedene s čajem, u vidu obloga ii ih
koristimo za masažu.

SVJEŽI SOK

Svježe biljne sokove koristimo u obliku kapljica ili njima premažemo oboljela mjesta na tijelu. Pripravljamo ih uz pomoč sokovnika, koji bilje isjecka i istovremeno iscijedi. Sokovi moraju biti dnevno svježe pripravljeni. Napunjene u dobro zatvorene možemo ih čuvati u hladnjaku i nekoliko mjeseci.

BILJNA KAŠA

Stabljike i lišće smrvimo s kuhiniskim valikom na drvenoi dasci u lisnatu kašu. Kašu namažemo na lanenu krpu, položimo na bolesno mjesto, zavijemo maramom i održavamo toplim. Takav oblog može ostati preko noči.

OBLOZI OD BILJA OMEKŠANOGA NA PARI

Pustimo da u loncu zavrije voda, preko njega stavimo cjedilo u koje smo stavili svježe ili osušeno bilje i sve  prekrijermo. Nakon nekoga vremena smekšano, toplo bilje stavimo u rijetku platnenu maramu (gazu) i stavimo na oboljelo mjesto. Sve prekrijemo s vunenom maramom i čvrsto zavijemo s još zavoja. Ne smijemo osjećati hladnoću. Jako su djelotvorni oblozi od poljske preslice omekšane na pari. Ostavimo ih na bolnom mjestu dva
sata ili preko noći.

PRIPRAVLJANJE MASTI I ULJA

Sitno narežemo dvje pune pregršti bilja. 500 grama svinjske masti zagrijemo do temperature za pečenje odrezaka.Ljekovito bilje pomješamo s vrućom masti, kratko prepržimo, promiješamo, maknemo tavu sa štednjaka, pokrijemo i pustimo da se hladi preko noći. Sutradan sve malo zagrijemo,procjedimo kroz lanenu krpu i još toplom mašću napunimo pripravjene staklenkeili druge primjerene posude.
Ulje pripravijamo na sijedeči način: cvjetovima ili biljem napunimo bocu rastresito sve do gria i prelijemo s hladno prešanim maslinovim uljem, tako da je ulje dva prsta iznad cvjetova ili bilja. Ovo treba odstajati 14 dana a suncu ili blizu izvora topline.

BILJNE KUPKE

Potpuna kupka: Odgovarajuča bilja preko noći namočimo u hladnu vodu. Za kupku trebamo jedno vjedro (6-8 litara) potpuno svježega ili 200 grama suhoga bilja. Sljedećega dana sve zagrijemo, procijedimo i ulijemo u Vodu za kupanje. Kupanje traje 20 minuta. Srce mora biti izvan vode. Nakon kupanja se ne obrišemo, nego se omotamo ručnikom ili ogrtačem za kupanje i u krevetu se preznojimo jedan sat.

Sjedeće kupke: Za sjedeću kupku potrebno nam je samo pola vjedra svježega ili oko 100 grama suhoga bilja: postüpak je isti kao kod pripreme potpune kupke. Visina vode u kadi mora sezati preko bubrega. Treba voditi računa o posebnim uputama za svako pojedino bilje!
Vodu uporabljenu bilo za jednu ili drugu vrstu kupke možemo još dva puta koristiti ako ju ponovo zagrijemo.

ljekovito bilje

OBLOZI OD ŠVEDSKOG BILJA (OBLOZI OD ELIKSIRA ŠVEDSKE
GRENČICE)

Ovisno o oboljelom mjestu uzmemo manji ii veći komad vate ili staničevine, navlažimo ju švedskom grenčicom i stavimo na oboljelo mjesto, koje smo prethodno obavezrno namazali svinjskom mašću ili mašću od ljekovitoga nevena, tako da alkohol ne isuši kožu. Preko toga može se staviti poveća plastična folja kako bismo zaštitili rublje i tek tada preko toga zavežemo toplu maramu ili možda zavoj. Oblog na oboljelom mjestu ostavimo ovisno o bolesti i snošljivosti bolesnika 2 -4 sata.

Kada to bolesnik podnosi možemo ostaviti oblogicjelu noć. Nakon skidanja obloga kožu napudramo. U osjetljvih osoba unatoč tome može doči do nadraženosti kože te u takvom slučaju moramo raće držati obloge i ih neko vrjeme uopće ne stavjati. Alergične osobe ne stavijaju plastičnu foliju već samo sve zaviju maramom. Nikako ne smijemo zaboraviti namazati kožu prije no što stavimo oblog! Ako se javi nadražaj svraba namažemo s mašću nevena. Sovim oblozima nije neophodno potrebno ležati u postelji, dobro umotani možemo se kretati po kući ili sjediti.

Posjetite nasu stranicu za jos clanaka vezanih za ljekovito bilje i lijecenje ljekovitim biljem.

5/5 - (1 vote)
Stručnjak za Narodnu Medicinu. Višegodišnje iskustvo sa ljekovitim biljkama, čajevima, receptima i tinkturama. Za vise informacija javite nam se putem emaila.

Related Posts

bagrem

Tintura od Bagrema za reumatske bolove i cir na zeludcu

Mirisljivi  i  bogat predivnih boja, bagrem mami poglede kod svih ljudi na ovom svijetu. Ruzicasto bijelo drvo je pravi dragulj nase planete. Priroda je zaista prepuna nevjerovatnog prelijepog pejzasa, ali…

Read more
hemoroide

ISPROBANI PRIRODNI LEK ZA HEMOROIDE: Svima je ovaj recept pomogao

Bolest zvana Suljevi ili Hemoroide su najzastupljenija bolest danasnjice. Medicinska statistika ove bolesti, donosi izvjestaj da od ove bolesti boluje cak dvanaest posto stanovnistva, a od bolesti kompletnog probavnog sistema…

Read more
zatvor

Riješite se zatvora uz pomoć Medicinskog Džema

Strucnjaci savjetuju da se problemi sa zatvorom shvataju ozbiljno, i da taj problem rijesavaju na vrijeme, posebno ukoliko traje par mjeseci,  jer se čovjek za vrijeme tog problema ne osjeća…

Read more
zglobove

RECEPT KOJI PREPORUCUJU SVJETSKI DOKTORI: U potpunosti obnavlja vaše kosti, tetive, ligamente i zglobove

Podijelit cemo sa vama odlican clanak koji preporucuju svjetski doktori, koji sudeci po iskustvima lijecenih uspjesno obnavlja, kosti , tetive , ligamente i zglobove. Ozlede zglobova: Ozljede zglobova, tetiva i…

Read more
Mast od cuvarkuce

KAKO NAPRAVITI MAST OD CUVARKUCE PROTIV HERPESA, OPEKOTINA, CIREVA..

Mast od cuvarkuce je smjesa koja ima jako djeletvorno dejstvo u lijecenju mnogih koznih oboljenja a mozete je sigurno koristiti za upotrebu za sve uzraste. Moze se koristit i kod…

Read more
zucne kamence

KAKO UBLAZITI BOL I OTOPITI ZUCNE KAMENCE

Kamenje u zuci su sitni, tako reci kristalizovani kamencici  koji nastaju sakupljanjem dobri ili losih sastojaka žuči kada dodje do poremecaja njihove ravnoteze. Zucne kamence razlikujemo po njihovoj velicini, kamencici…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *