Danas se pise o mnogo biljaka, a lekoviti kesten je skroz zaboravljen. O kestenu se malo toga zna. Danas cemo iznjeti neke lekovite sposobnosti kestena i jedno moje iskustvo koji sam iskusila na sebi, koje me i navelo da ovo pisem, kako je mene izlijecio kesten.
Opis biljke:
Biljka se dijeli na devet vrsta, danas cemo se posvetiti o ‘ Pitomom kestenu ‘. Narodna imena ove biljke su: šumski kesten, europski kesten, a latinski naziv Castanea sativa. Pitomi kesten potice iz roda Castanea koji je predstavnik porodice bukovki (Fagaceae). Postoje arheloski dokazi da je plod ove biljke, jedna od prvih plodova koju je covjek jeo. Lekoviti biljka raste najvise po Evropi i sredozemlju a istoricari pripovjedaju da se poceo sirit po Evropi preko grcke.
Drvo kestena potice iz porodice bukve i hrasta. Biljka je dugovjecna i moze da naraste cak do 25 metara visine, sa ogromnom raskosnom krosnjom, i davati godisnje do dvjesto kila ploda, te dosegnuti starosnu dob od cak pedsto godina. Poznavaoci botanike, biljku svrstavaju u Vocku ali zbog obitavanja i rasta spada u sumsko stablo. Kora drveta je glatka i sivo smedje je boje, listovi su krupni i izrezani od osam do osamnaesst centimetara dugi i tri do sest cmm siroki i pojavljuju se tek pocetkom lipnja.
Plodovi su smedji i orasasti, na povrsini sjajni, polukuglasti ili zaobljeno plosnati i dozrijevaju pocetkom listopada, a smješteni su po jedan do tri u velikom jeznom oklopu. Plodovi koji se skuvaju ili ispeku su nevjerovatno ukusni i i omiljeno samostalno jelo ili se pripremaju kao pire, u supama, kao dodatak raznim slasticama i jelima. Ne poznajem nekog ko ne voli ove ukusne plodove. U nasoj porodici se svi radujemo kada dodje vrijeme berbe.
Plod drveta je jako bogat sa kalcijem, kalijem, a sadrzi i fosfor te zeljezo i vecinu vitamina iz B kategorije. Kesten je lako probavljiv, a bjelancevine (4%) koje sadrži po vrijednosti su s onima iz jaja.
S obzirom na to da drvo kestena kasno cvjeta, odlična je ispaša za pčele i tada jedini izvor peluda i nektara. Kestenov med je vrlo ljekovit i pomaže kod gastritisa, štiti jetru, pridonosi boljoj cirkulaciji. O kestenu se moze pisati danima, o ljekovitom svojstu ali to cemo nekom drugom prilikom, sada
cemo prenjeti iskustvo jedne od nasih citateljki, kako joj je ova biljka pomogla i izlijecio kod opekotina :
Danas sam peglala veš, i tokom peglanja zurno sam pratila na sat jer trebam krenuti po unuku u obdaniste , povremeno gledam gdje je destilirana voda da je dolijem u peglu i nesretnim slucajem i mojom nepaznjom uhvatim za dio pegle koji je uzasno bio vreo. Ko je se oprzio zna o kakvim opekotinama se radi i koliko je neugodno.
U kuhinji uvijek držim bočicu sa tinkturom kestena, polijem ruku tinkturom, natopim papirni ručnik pa ga stavim na dlan i prste, pa opet polijem tinkturom. I sve to traje dvije/tri minute. I više ne peče. Samo je malo crveno. Onda opekline namažem kremom koju sam radila od kestena i kokosovog ulja, malo zamotam da mogu nastaviti sa peglanjem. Kroz nekih dvadesetak minuta skinem zavoj, nema plikova, ne peče, malko je samo kažiprst crven, dalje sve normalno kao da nije ni bilo susreta sa vrelom peglom.
I evo kako izgleda dlan zahvaljujući kestenu.
Kad smo već u toj priči nezamjenjiv je kad se izgori na suncu, čak ako je koža već ljubičasto crvena dovoljno je dobro namazati tinkturom i neće biti onog pečenja i stezanja kože, neće se koža guliti….
Kod varikoznih vena dobro je stavljati neko vrijeme oblog od kestenove tinkture ili kreme i vene se povuku. Ukoliko vam se svidio ovaj clanak podijelite ga sa vasim prijaateljima.
Mozda vas zanima povezani sadrzaj sa naseg portala:
- KAKO NAPRAVITI MAST OD CUVARKUCE PROTIV HERPESA, OPEKOTINA, CIREVA..
- KAKO UBLAZITI BOL I OTOPITI ZUCNE KAMENCE
- Medunika: Biljka za lecenje reume, gihta, vode u stomaku