Danas cemo pisati o lekovitim ali i otrovnim biljkama. Odabrali smo 4 otrovne biljke koje ipak pomazu u medicini i lijecenju nekih bolesti. Prije svega bi skrenuli paznju da se biljke ne mogu koristiti tako reci ” na svoju ruku” te da prilikom koristenja, obavezno se posavjetujete sa vasim lekarom.
Povratic ( Tanacetum vulgare L.)
Narodna imena ove biljke u nasim krajevima su: bratic, vratizeljka, grlicek ili konopljika. Ukratko cemo opisati biljku: Povratic je visegodisnja zeljasta biljka koja raste i do jednog metra. Stabljike su prave i malo razgranate a ponekad i crvene boje. Lisce navedene biljke su krupni, prosti ili kitnjasto deljeni. Cvjetovi su na vrhu stabljike, sakupljeni u stitove, zute boje, cevastog oblika.
Bratic ili vratizeljka raste na vlaznim mjestima. Dijelovi biljke koji se koriste su cvast bez drske (Tanaceti flos) a ponekad vrhovi stabljike sa vjetovima ( tTanaceti herba). Hemijski sastav cine: tanacetin, smole i etarsko ulje.
Upotreba u medicini: Koristi se protiv crvenih parazita, kao i za poboljsanje apetita. Opasno ga je upotrijebiti u vecoj dozi, jer je otrovan. U danasnje vrijeme se sve manje i manje koristi, sudeci po njegovoj otrovnoj supstanci, to moze biti razlog slabije upotrebe. Preporucujemo da biljku ne koristite ili ukoliko se odlucite , da prvo potrazite savjet vaseg lekara.
Bela Cemerika ( Veratrum album L. )
Imena narodna ove biljke su: beli kukurek, bozicnjak, planinska cemerika ili kihavac. O ovoj biljki nema puno informacija, ali cemo napisati ukratko nesto i o njoj. Bela Cemerika je visegodinja biljka koja ima razvijenu podzemnu stabljiku – rizomom. Listovi su elipsati, mekano dlakavi, naizmenicni i obavijeni oko stabljike. Gronji deo je razgranat, nakicen belim sitnim cvjetovima bijele ili zelenkaste boje. Pload biljke je cahura.
Korisni dio biljke: Koristi se osuszeni rizom ( Rhizoma Veratri albi). Hemijski sastav Bozicnjaka ili kihavca , kako ga neki nazivaju su: alkaloide (jervin, pseudojervin , veratralbin) skrob, smola i secer. Upotreba u medicini nije jako zastupljena, jer biljka spada u otrovnu vrstu. Izdvojit cemo nekoliko nacina upotrebe , a tu su:
- Tinktura protiv lisajeva
- Tinktura protiv koznih oboljenja
Biljka zbog svog otrovnog dejstva nije dozvoljena za upotrebu bez lekarskog saveta. Ne koristite biljku na svoju ruku.
Bozur ( Paeonia L. Gonan )
Nama poznata imena ove biljke su: bozurak, arapce ili turkarica. Biljka raste tako reci divlje, ali se i gaji kao ukrasna biljka. Visegodisnja,zeljastog oblika i raste i do 60 santimetara. Listovi su krupni, razdeljeni u reznjeve. Cvjetovi su sastavljeni od mnogo crvenih latica. Ponekad je bozur zute ili blijedo ruzicaste boje. Raste na stenovitim obroncima. Bozur je jedna od omiljenih biljaka i u nasim bastama.
Korisni dijelovi biljke: Koristi se korijen ( Radix Paeoniae ) i cvet ( Flos Paeoniae) nekada i sjeme. Hemijski sastav biljke su: saharoza, organske kiseline, skrob, glikoza, kalcijum oksalat, alkaloid pergrinin i sluz.
Upotreba u medicini: biljka se koristi u medicini kao narodni lek protiv gihta, migrene i grceva. Takodjer se koristi i protiv zutice. Ne koristite biljku bez savjeta vaseg lekara.
Rosopas Obicni ( Chelidonium majus L.)
Narodna imena ove trave su: zmijsko mleko, rusa, trava od zutice, cindola. Rusa je dugovjecna zeljasta biljka koja raste i do 80 santimetara. Stabljika je tanka, a listovi su na donjem dijelu stabljike sa dugom drskom, a na gornjem su sedeci. Cvjetovi su zuti na vrhu grancica. Plod je slican mahuni. Cim se biljka oledi ili osteti, iz nje pocne da curi zuti sok, ljut, gorak i neprijatnog mirisa. Najbolja mjesta za rast Ruse su zapusteni predjeli, krs itd. Korisni dijelovi biljke su zzeljasti dijelovi u cvetu ( Herba Chelidoni ) i koren ( Redix Chelidoni). Brzo se susi u hladu kada je nanizan i objesen. Hemijski sastav biljke cine: alkaloida u mlecnom soku ima mnogo.
Upotreba u medicini: nekada se u narodu lecio giht, reumatizam, bubrezne bolesti, hemoroidi i protiv bradavica. Iskljucivo je narodni lek i kao otrovna biljka, ne preporucuje se koristenje bez savjeta lekara.
Sadrzaj koji vas mozda zanima: