Latinski naziv ove biljke je Sedum arce L. Crassulaceae. Narodna imena ove biljke u nasoj enciklopediji su : Zednjak, zebrica, kopnice, kukuruscic ili najcesce ime Jaric.
Opis biljke: Jaric ili zednjak je visegodisnja zeljasta biljka, visoka i do 15 santimetara. Stabljika biljke polegla i vrlo razgranata. Listovi su socni, kratki, bez drske sitni naizmenicni. Cvjetovi su na vrhu stabljike, i zlatno zute boje. Raste na sunanim mestima.
Ljekoviti dio: Od navedene biljke ili Zednjak, kako ga nekih zovu u drugim regijama, koristi se samo nadzemni dio biljke ( Sedi Acris Herba).
Hemijski Sastav Biljke: Alkaloid sedamin, secer, rutin, sluz, guma, smola, tanin, flavonski heterozoidi.
Upotreba u medicini: Navedenu biljku ne treba upotrebljavati bez savjeta lekara. Inace ima antibaktreijsku moc, daje se protiv hemoroida, i koristi kao lijek za cireve, dizinteriju i opekotine.
Ljekovita biljka Oman
Latinski naziv biljke je Inula Helenium)
Narodna imena: biljku najcesce nazivamo imenima kao sto su Aman, devesilj, kravski koren ili smanika.
Opis Biljke: Oman Je visegodisnja biljka koja raste do 2 metra visine. Rizom je granat i krtolast. Stablo biljke je uspravno, a na vrhu razgranato. Lisce biljke je srcasto, obogaceno sa dlacicama a po ivici testerasto. Cvjetovi u casti glavica su zute boje i cvjeta druge godine. Raste svukuda u nizim predijelima reljefa. Takodje ga mozemo naci kao korov pokraj puta ili na livadama, takodje i po ivici suma. Raste u istocnoj i sjevernoj Europi, Turskoj , Bliskom Istoku, Kini , Mongoli i Kavkazu.
Ljekoviti dijelovi biljke: Koristi se rizon i koren biljke ( Rhizoma odnosno Radix Inulae). Hemijski sastav biljke je inulin, etersko ulje, pektinske matrije, alantolna kiselina, kamfor, azulen, vosak i smola.
Upotreba u medicini: Koren biljke se upotrebljava za ciscenje i jacanje, daje se kod zapaljenja bronhija, protiv nadimanja, pospesuje izlucivanje mokrace. Poznat je kod raznih naroda jos od davnina. Najcesce se koristi kao zacin
Mozda vas zanima slican sadrzaj: